SPORTLOV med FEJM

Sjung & spela teater med Scenskolan Fejm i tre dagar på sportlovet!
På Albys Hjärta kommer vi tillsammans skapa, leka, lära och prova på sång och teater.

 

Tisdag 27/2 – Sång med Linn B. sånglärare på Scenskolan Fejm. Vi blandar lite teknikövningar med låtar i genren pop, visa, soul m.m, tillsammans och lite solo (om man vill). Vi laborerar också antingen med stämsång, improvisation eller skriva en egen låt?

 

Onsdag 28/2 – Teater med Linn R. teaterlärare på Scenskolan Fejm. Här testar vi enklare teaterövningar, improvisationer och göra kortare scener/sketcher.

 

Torsdag 29/2 – En experiment-dag! Vi utgår från vad vi har gjort de tidigare dagarna och kombinerar sång och teater. Vi skapar efter låttexter scener som vi i slutet av dagen gör till en liten ”miniperformance”

 

Vi vill gärna att du föranmäler dig för att vi ska kunna planera. Det går bra att anmäla sig till enskilda dagar, om du endast vill jobba med ett ämne. Skulle du vilja gå alla tre dagar efter att ha anmält dig och provat första dagen så går det självklart för sig.

 

Anmälan sker till Scenskolan.fejm@abf.se

Eller till Linn Bjernerup Scenskolan Fejm 0702838113